Canandaigua Academy Class of 1928 - 1935

If you would like to submit Ontario County data to this site please contact Dianne Thomas.  Copyright resides with the contributor.  Any additions or correction you may have on this page, please email me with the information and I will gladly add it.

 

Return to Home Page                            Return to Graduation Index

Class of 1928

Contributed by Ron Hanley

From The Ontario Co. Journal,  June  1928

Picture of Students in Paper

Mary ABBEY Hilda MC CARTHY
Robert AHERNS Beatrice MC GREGGOR
Frances ALLEN Julia MC KAY
Wesley ARNOLD Virginia MELIOUS
Thelma BELL Elizabeth MEYER
Edward BEMIS William MORAN
Lynn BUGBEE Helen MORRISEY
Elizabeth CASE Sibyl MURPHY
Robert CASE George PARKS
Doris CHRONABERY Elmer PEARL
Jane CLAPP Charlotte PIERCE
Aliene CLARK Sarah PYKE
Mildred FARNSWORTH Geraldine RIGNEY
Walter FLYNN Josephine ROBSON
Edward GLADDING Gladys SAGE
Catherine GLEASON William SMITH
Idabelle GOLDSTEIN Kenneth SNYDER
Lucy GREGG Mary SUTHERLAND
Brooks HARRAL Salem SWARTZ
Elbert HARRAL Helen THOMPSON
Cecil HAMMOND Elizabeth TUTHILL
Carmaleta HOLCOMB Mead TWIST
Furman HUFF Agnes VOGT
Thomas LOUGHLIN George WADE
Mary LYONS Charlotte WALRATH
Bernice JOHNSON May WALRATH
Leonard MARAFIOTI Bertha WELLS
Evelyn MARTIN Emily WILBUR

Class of 1929

Contributed by Ron Hanley

From The Ontario Co. Journal, Friday, June 28, 1929

Picture of Student in Paper

 

Bessie Charlotte ADAMS Margaret Irene LINDENMUTH
Justice James ALLEN Jessie Isabelle LONG
Ernest Dewey BAIER John Joseph MC CABE
Daisy BEEMAN John Thomas MC CARTHY
Loleta Ula BUCK Dorothy S. MC KERR
Marie Elizabeth BUTTERFIELD Frederick Gunby MC KERR
Amy Ellen CLOSS Dorothy Miriam MC MILLAN
Marie Margaret COOLEY Elsie Kathryn MAC FARLANE
John J. COYNE John Eugene MASTEN
Lucy Martha CROWELL Sibyll Charyl MURPHY
Jean W. DEWEY Marie Maxine PHILLIPS
Florence Alyce DOUGLASS Charles William PIERCE
Ruth Mariam DOUGLASS Everett Preston PIERCE
Thelma Elizabeth DRAYN Thomas Edwin REED
Edith May GARDNER Elizabeth Case RIPPEY
Nelson Asa GARLINGHOUSE Frances ROCKER
Francis Henry GREEN Sarah Elizabeth ROSE
Marian Leona HALLIWELL Elton Holcomb ROWLEY
Elizabeth Henrietta HELFER William Edward SCHRECK
Marian Virginia HILL Ruth E. SEAMAN
Theodore R. HUGO Jr. Paul Francis SHERRY
Howard George HINDE Ruth G. SUPPLEE
Merion Clark HURLBUTT Genevieve Virginia SWAYZE
M. Harold INGRAHAM Ursula Beal TRACEY
Esther Waity JOHNSON Robert Grey TWIST
Christine Mabel JOHNSTON Gordon S. VAN GELDER
Robert Arthur JONES Harold Burton VAN GORDER

Class of 1930

The Commencement Exercises, were on Wednesday evening, June 25, 1930

Contributed by Sharon Ward

Class Color: Green

Class Motto: "Ad Altiores Nitamur"

Class Flower: Sweet Pea

Dorothy Cordelia ABRAHAM Harriet Baxter MILLER
Nathalie Marie ACHESON Mildred Agnes MITCHELL
Eunice Barks ANDREWS Eleanor J. MOONEY
Elizabeth Voorhees ARMSTRONG Beatrice Sarah MULLEN
Theodore Dwight AVERY Jeanne Victoria MUNSON
George Edward BAILEY William Edward O'ROURKE
Helen M. BARRY Beatrice Emogene PARSHALL
Jane Greenleaf BATES Burton Stuart PAYNE
William Franklin BEATON Ruth Isabelle PAYNE
G. Henry BOYCE Franklin H. PEARCE
Hilda A. BRADLEY Charles James PIZZILLO
Mary Elizabeth BREWER Mable Inez POOL
Henry Clinton BURGESS Jr. Stella Marjorie POOLEY
Elizabeth Louise CAMP Una Averil POOLEY
Henry Robert CAPLE James Robert REED
Raymond Francis COLGROVE Paul V. REED
Sidney Roy COOLEY Eleanor Esther ROTH
Ethel May CRIPPS Marjorie Ruth ROUSE
Helen Frances CUFARI Asenath Louise SHEPARD
Jane Carolyn CULLINANE Kenneth Clarence SISSON
Grace J. DEWEY Robert H. SMITH
Robert Hargreave DONDLEY John Robert STAPLETON
Elizabeth Virginia EISELINE Helen Loretta SULLIVAN
Ethel May FAKE Mary Jane VAN GORDER
Kathryn Agnes FULLER James Henry WALSH
James T. GARTLAND Mary Rosetta WARREN
Kathleen M. GARTLAND Elinor Ruth WEISENBECK
Granger E. GREEN Elizabeth WELLS
Jane E. HALLWELL Gordon William WHYTE
Mary Elizabeth HARNISH Mary A. WILLIAMSON
Edgar Richard HENRY Virginia May WILLIAMSON
Laura Jane HENRY Marian Bessie WILD
Doris Booth HOOKER Agnes Gertrude WOOD
Isabelle M. INGRAHAM Nancy Cecelia WOOLSTON
Hugh Jameson KNAPP Anna ZACK
Margaret E. MC MILLAN Rebecca ZACK

Class of 1931

The Commencement Exercises, were on Wednesday evening, June 24, 1931

Contributed by Sharon Ward

Class Color: Rose and White

Class Motto:  "Palma Non Sine Labore"

Class Flower: Rose

Francis Edmond ABBEY Helen Elizabeth LINCOLN
Harold Jerome ABRAHAM Kenneth Martin LORD
Edward Cameron ARMSTRONG Elizabeth Marie MC KAY
John Watkins AVERILL Paul Gerald MC KAY
Doris Alice BABBITT Maurice Upton MC MASTER
Jennie Marie BARTON Irene Winifred MC PHILLIPS
John Edward BATES Della May MEACHARD
Carol Vincent BLAKE Anita Eleanor MELIOUS
Alton Howland BOWMAN Henry Durand MILLER
Michael Eugene BREVETT John Edward MONAHAN
Harold Joseph BROWN Marian Simmelink MURPHY
Karl Frederick CAMP Allen Cone NEWTON
Kenneth Earl CASE Mary Grace O'BRIEN
Helena Ann CAULKINS John Adolph OLSCHEWSKE
Barbara Ellen CLOSS Isabelle May OLTZ
Gertrude Mary CRIPPS Grace C. O'NEILL
Marie E. CURTIN Isabel Louise PALMER
Dorothy Louise DAWSON Josephine Irene PANZARELLA
Alfred Herbert DEWEY Jr. Laura Vivian PENOYER
Alfred Enos DEYO Lisbeth DeWolfe PHALEN
Evelyn Louise DOANE Elvin Henry PIERCE
James Thomas DONAHUE Gladys Schomber PORTS
Jane Shirley DOUGLASS Richard Francis PRENDERGAST
Harold Leo FIGENSCHER Ann Louise REED
Harlan Hallock FISHER Eugene Health REED
Mary Elizabeth FULLER Frances Irene RICE
Kenneth M. GAGE Jean Louise RIKER
Basil LaVern GILLAM Helen Elizabeth ROBESON
Mary Elizabeth GREENE John Henry ROOD
Anne Marie GRIEVE Ella Margaret RUSS
Dorothy Rosella HALL H. Powell SANFORD
Robert Walmsley HARRAL Dorothy Bernice SCHRECK
Helen Emiline HEBARD Helen Louise SCHULTZ
Helen Edna HELFER Harry Leonard SMUTZINGER
Ann Eugenia HENRY Burton Earl STANLEY
Raymond Arthur HOWARD Wilma Eloine STEVELY
Rachel Viette HOWLAND Allen Lehr STRATTON
Charles Allen ISENHOUR Doris Leona WALKER
Madaleine Doris JOHNCOX Ellison Mary WATKINS
Veda Ruth JONES Julia Mary WELCH
William Francis KAVENY Helen Louise WEST
Elsie Janice KINDE Robert William WEST
Ruth Elizabeth KINNAN Dorothy Elizabeth WITT
Francis Kenneth LAMPHIER Jonathan Charles YERKES

Class of 1932

 

 

Class of 1933

The Commencement Exercises were in the evening,  June 1933

Contributed by Sharon Ward

Class Colors: Blue and Silver

Class Motto: "Labor Omnia Vincit"

Class Flower: Blue Larkspur

 

Anna Violetta ADAMS Sylvia Grace GOETZMAN James Phillps MYERS
Reginald Burns AMORY Arlene Annette GUNNISON Donald William O'BRIEN
Katharine Ruddock ANDERSON Gratia Stuart-Mentieth HARRAL Hazel Beatrice OLMSTEAD
Clifford William ANDREWS Margaret Strong HARRAL Pauline Antoinette PANZARELLA
Isabella Mary ARTHUR E. Mary HEFFRON Stuart PATTERSON
Huldah Pauline AYRAULT Howard Marlon HENRY Anna Emily PEARL
Anna Arlene BABBIT Robert James HILLARD Frank Smith PEREGO
Beatrice Marie BARNUM A. Elizabeth HOLCOMB Beverly Fawn PIERCE
Marion Alice BEMIS Josie Marie HOOK Ida Mary PIERCE
Walter Case BENHAM James Mitten HOOVER Joseph John PIZZILLA
Beatrice Marie BARNUM Phyllis HOPWOOD Esther Mae POWELL
Helen Ione BENSON Ernest Francis HURLBUTT Verna Marie RAYMOND
Jean Lois BOSWELL Marian Elizabeth HURLBUTT Donald Clifford READ
William Eugene BOYLE Mildred Ray JOHNSON John Alden REED
Timothy Lucas BREWER Benjamin Hugh JOYCE Frank Arthur RICE
Walter Campbell BRINKERHOFF Mildred Virginia KEISTLER Mary Jane SALNAVE
Thomas Albert BURKE Mary Ann KELLEHER Ruth Margaret SANGSTER
Mary Alice CAREY Eugenia KERSHAW Frances Margarette SAVAGE
Helen Elizabeth CASBY Warren James KIPP William Hess SEARLES
William Malachi CASBY Henry Stephen KUNKLE Veronica Elizabeth SHANNON
Burrall Spencer CASE Maxine LAPHAM Marian Elizabeth SHAY
James Robert CIECCI Addison Barnard LE BOUTILLIER Jane Booth SIMONDS
Alfred Charles CLARK Frank LE BOUTILLIER Jr. Craig Champney SMITH
Evelyn Pruner CLARKE Jane Elizabeth LEDDICK Isobel Louise SMITH
Marguerite CLARK-STAPE Roswell Henry LEE Charles George SOUTHWORTH
Vedah Lovisa CLOBECY Roy Charles LINDENMUTH Barbara Josephine SPENCER
Harvey Frederic CLOSS Dorothy Mae LOCKWOOD Harold Sidney STANDISH
Fred Edward COLEATES Marie Elizabeth LOGAN Jessie Frances STIGGINS
Mary Josephine COLGROVE Earle Stanley LOUGEE Stephen Pitkin ST. JOHN
John Alexander COLLINS Jane Lenox LOWELL Edna Margaret SWANSON
Donald Joseph COOK Barbara Emily LUMB Margaret Rose TAYLOR
Edward Franklin COOPER Arnold Bernard MC CARTHY Ward LaRue TAYLOR
Frances Marie CRAUGH Francis Cornelius MC CARTHY Robert William VANCE
Alexander McKechnie CURTICE Helen Louise MC CLURE Edward Charles VAN DAMME
Bertha DE CAUSEMAKER Mary Ruth MC WILLIAMS Edith Miriam VAN SICE
Robert Douglass DEWEY Ruth Emma MAYER Anna Marie VAN VOOREN
Helen Margurite DOBBIN Robert Stanley MEADE Ruth Helen Marie VEAK
Charles Albert DUTCHER Horace Owen MELIOUS Oliver Donald VOGT
Robert Lindner EISELINE John Walton MORAN Marian Veronica WALSH
Elinor Irma FERRAN Melvin David MORGAN Jean Estelle WARREN
Howard Matthew FINNERTY Margaret Cecelia MORRIS John Joseph WHALEN
Gilbert Lee FLOOD Helen Gertrude MOULE Roberts Elizabeth WHITCRAFT
George Thomas FLYNN Evelyn Clara MUAR Ruth Lura WHITE
Benedict William FULLER Paul Judd MURPHY LaVerne Eugene WIDMAN
Margaret Simmons GATES Grace Marguerite MUSOLINO Maude Loretta WILLIAMSON
Rita Caroline GIBBS Nuciata Louise MUSOLINO Alan Rockwell WILLSON
Robert Emmett GLEASON Anna Mary MUZEKA Benham Clifford WOOD

Class of 1934

The Commencement Exercises were held on Wednesday, June 27, 1934

Contributed by Sharon Ward

Class Colors - Blue and Silver
Class Motto - "Este Fideles"
Class Flower - Canterbury Bell
Charles Edward ALLEN David Harold GOLDSTEIN Janice Wheeler PETTIT
Margaret Ida ANDROSS Frances Louise GUILFOIL Ruth Elizabeth PHILLIPS
James Archer AVERY Henry Gird HARRIS Robert Leon PIERCE
George BAILY Ruth Mae HAYWARD Eleanor Lois PURDY
Paula Ruth BARTHEL Edward Meyer HELT Clifford James RANDOLPH
David Brutsman BATES Edward Lewis HERENDEEN James Douglas REDDICK
Ida Adelaide BEERS Dorothy Elizabeth HIGGINS Esther Mary REED
Walter John BELL Elizabeth Katrina HILLIARD Milton Harmon RICE
Harriet Anne BENHAM Edward John HOLDEN Jessie Katherine RIGGS
Mary Charles BIGHAM Maxine Olive HOWELL Frances Genevieve ROAT
Flora Fredericka BRAUN Norman Makidvus HUFF Jean Walker SANGSTER
Roland Harrison BRIGGS Mary JEFFRIES Mary Henderson SANGSTER
Edith Elizabeth BURGESS Hilda Arlene JOHNSON John Rolland Savage, Jr.
Jack Floyd BUTLER Theron Reid JONES Mary Elizabeth SEMPLE
Elizabeth O. BUTTON Charles Edward KAUFMAN Jack Conklin SHADDOCK
Eugene Morris CALLAHAN, Jr. Francis Herbert KEEFE Almond Benjamin SHEPARD
Edward Veto CIOCCO Hannah Sophia KEENEY William Franklyn SHEPARD
Raymond Alvin COLF Harriet Mabel KINDE William Thomas SPRENTALL
Clarence Eugene COOLEY Loretta Mary LAMBERT Mary Jane STERLING
Howard Lansing CUDDEBACK Ruth Marie LEE Mary Louise TAYLOR
Katherine Margaret CUFARI John Darrow LINDNER James Edgar THOMPSON
Edward James DAWSON Rose Mary MARTINO Matilda Louise THOMPSON
Felicia Marie DE ROSA Jessie Lillian MC CAUGHENY Clara Elizabeth TOWNLEY
Elmer Zebina DE SMITH Virginia Louise MC ILVEEN Mary Jane TRICKEY
Charles Melford DOMM Walter James MC LAUGHLIN Esther Irene TURNER
Emma Jeanne DOUGLASS James Curran MC MILLAN Harold Francis TWIST
Clair Berry DRYER Alice Elizabeth MEHLENBACHER Mildred Frances VALE
Helena Theresa FAILLA Imogene Elizabeth MOORE Alvis Wellington VAN LONE
Mary Elizabeth FENNELL Michael Emmett MORRISEY Mary Elizabeth WALBRIDGE
Marian Louise FIGENSCHER Dorothy Alma MORTENSON Henry Edward WELSENBECK
Carlyle James FRAREY Robert Franklin MURPHY Dorothy Louise WHYMAN
Gardner Allan FULLER James Burton OUTHOUSE Chester John WINKELMANN
Mary Eleanor GAGE George Leon PACKARD Mildred Ruby WOOD
Grace Evelyn GEIGER Robert Edward PEARCE Newell Putnam WYMAN
  Ann Rene ZALLON

Class of 1935

The Commencement Exercises were held on  June  1935

Contributed by Ron Hanley

Carmelita Lafita ABBEY Margaret Ruth HALLIWELL Raymond Deforest READ
Pauline Elizabeth ABBEY Geraldine Fern HARRIS Catherine Elizabeth REDFERN
Emma Jane Parrish ADAMS Virginia Lee HATHAWAY Viola Elizabeth RICHE
Dorothy Elizabeth AKERSON Norma Rebecca HENRY Marion Ann ROBINSON
Floyd ALEXANDER Ruth Mary HILLARD Elizabeth Jeanette ROGERS
Jack Richard ANDERSON Edith Louise HOFFMAN Dorothy Arlene ROSS
Martha Jane ANDERSON Esther Pauline HOFFMANN Donald Robert ROWLEY
Edward Baker ANDROSS Marjorie Marion HOLM Virginia Mary RUTTER
Elinora Lucille AYRAULT Helen Mary JOHNCOX Helene Jane SENGLAUB
La Villa Alfreda AYRAULT Clair Theodore JOHNSON Edward Irving SHAW
June Addie BACON Gerald Roger JOHNSON Jean Carol SHAY
Cornell Simms BALDING Gordon Jacob JOHNSON Theodore William SIDELL
Roy Junior BENSON Lena Evelyn JONES Donald Eugene SMITH
Eugene Grant BILLS Robert Leo KAVENY James Hugh SMITH
Wenzel Dousek BRASSER William Franklin KEYS Mary Elizabeth SNOOK
James Francis BREWER Lloyd James KIRTLAND Clinton Charles SPAHN
LeRoy William BRIGGS Isabelle Marie KNOWLES Dorothy Sarah STANDISH
June Marie BROWN Robert Lloyd LAFLER Nelson Frank STEINBAUGH
Axelee Gwen Frances BUGBEE Elizabeth Irene LANE Robert Hugh STEVELY
Marie Margarette BUGBEE Trafton Raymond LEE Carlton Ordway STONE
Mary Louise Field BURGESS Charles Edward LINCOLN Mary Louise SULLIVAN
Elsie Jane CASE Albert Coleman LINEHAN Marian Louise SWEENEY
Blanche Lucile COLE Josephine Agnes LINEHAN Paul Edwin TERWILLIGER
Emory Covil COLF Paul James LINEHAN William David THOMPSON
Loretta Marie COUREEN Harold Bernard LOGAN Charles Joseph TRIPOLI
Ralph Robert COX John Peter LYNAUGH Mary Jane Curtiss VAN DEUSEN
Jean Augusta DAVIS Golda Hazel MC INERNEY Jam William VAN GELDER Jr.
Helen Estella DEWEY James Curran MC MILLAN Jean Mertilla VAN SICE
Merle LaRue DEWEY Josephine Marie MARAFLOTI Henry Renato VECCHI
Ethel Florence DOUGLASS Vincent Anthony MARTINO James William WALKER
Sarah Virginia DOUGLASS Clifton Tiffany MASON Leah Hall WALKER
Frances Lucia EVANS Robert James MASON Frances Joseph WARDWELL
Katherine Chase FAIRLEY Mildred Ann MEATH Thomas Henry WELCH
Homer Nelson FIERO, Jr. Helen Elizabeth MOORE Arthur Edgar WHITCRAFT
Francis Joseph FINNICK William Bernard MORIARTY William Frederick WHITTAKER
Gene Wesley FISHER Katharine Anna MORRIS John Augustine WILDMAN
Ethel Elizabeth FLETCHER Esther Bell MOSHER Lester Alanson WILD
Marguerite Elizabeth FLYNN Maude Louise MOSHER Barbara Harriet WILLSON
Grace Marion FRASCA Ruth Rose MUAR Stanley Charles WINKELMAN
Anna Marie FULLER John Sands MULLEN Emily Elizabeth WOOD
Vivian Luaulda GARDNER Helen Frances MULVEY Marion Riker WOODSIDE
Charles Edward GEIGER Donald Lee NADEAU Julia Willson WOVERTON
Mary Inez GENTNER Joseph NORMAN Arthur Harvey WYMAN
Beulah Georgiana GILLAM Brenda Louise PALMER Michael Joseph YACCI
Harold Josephus GOODNOW Barbara Bennett PEASE  
Mary Ann Kathryn GUCHONE Charles Standish PENOYER  

HTML by Dianne Thomas  

These electronic pages may be printed as a link or for personal use, but is NOT to be reproduced in any format for
profit or presentation by ANY other organization or persons.

Copyright  2004  -  2010

[NY History and Genealogy]                                                                                     [ALHN]